Համազգայինի Երեւանի գրասենեակի նախաձեռնութեամբ եւ Երեւանի պետական համալսարանի, ՀԱԱ գրականութեան ինստիտուտի, ՀՊՄՀ-ի հետ համագործակցութեամբ 28 Մարտին ԵՊՀ-ում կայացաւ Նիկոլ Աղբալեանի 150-ամեակին նուիրուած ձեռնարկ։
Միջոցառումը բացուեց ԵՊՀ Հայ բանասիրութեան ֆակուլտետի դեկան,բ.գ.թ. դոցենտ Արշալոյս Գալստեանի խօսքով։ Նա նշեց, որ նման ձեւաչափով աշխատաժողովը միտուած է քննարկումների, հարց ու պատասխանի ճանապարհով անդրադառնալու մեծ մտաւորականին ու հասարակական-քաղաքական գործչին՝ Նիկոլ Աղբալեանին։
Ներկաներին ողջոյնի խօսք յղեց Համազգայինի Երեւանի գրասենեակի տնօրէն Ռուզան Առաքելեանը՝ նշելով, որ միջոցառման նպատակն է՝ երիտասարդ սերնդի համար նորովի բացայայտելու, ներկայացնելու Նիկոլ Աղբալեանի անձնուէր կերպարը՝ թէ՛ որպէս կրթութեան մշակ եւ թէ որպես ազգային նուիրեալ։ Նա անդրադարձաւ այն կրթական ծրագրերին ու բարեփոխումներին, որոնք իրականացուել են Աղբալեանի օրօք եւ ուղղուած էին ազգի լուսաւորութեանն ու կրթութեանը։
Համազգայինի Կենտրոնական վարչութեան անունից ողջոյնի խօսք ասաց ԿՎ անդամ Արտաշէս Շահբազեանը։
Աշխատաժողովին ելոյթներ ունեցան բ.գ.դոկտոր, պրոֆեսոր Դաւիթ Գասպարեանը, բ.գ. դոկտոր, պրոֆեսոր Ժենիա Քալանթարեանը, բ.գ. թ. դոցենտ Աշխէն Ջրբաշեանը, բ. գ.թ. դոցենտ Քնարիկ Աբրահամեանը, Գրականութեան ինստիտուտի գիտաշխատող, բ.գ.թ. Արմէն Մանուկեանը, բ.գ.թ. Լուսինէ Աւետիսեանը։
Նիկոլ Աղբալեանի կերպարին ու գործունէութեանն անդրադարձաւ ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ պատգամաւոր Գեղամ Մանուկեանը։
Աղբալեանի մասին իր տպաւորութիւններով կիսուեց նաեւ բ.գ.թ. դոցենտ Վարդան Պետրոսեանը։
Միջոցառումն ամբողջացաւ Նիկոլ Աղբալեանի կերպարի շուրջ զրոյցով ու քննարկումներով։